[ad_1]
Zpravidla pronajímatel zvyšuje nájemné kvůli inflaci. Může to udělat buď na základě občanského zákoníku, anebo dohodou. Ta má přitom před zákonem přednost.
V případě dohody nejčastěji pronajímatel do nájemní smlouvy zahrne tzv. inflační doložku. Nájemné se poté zvyšuje podle míry inflace. "Doložka je však platná jen v případě, jee je v ní jednoznačnved uvedeno, kterou konkrétní inflací se řídí.
Pronajímatel musí v doložce dále určit, jakému datu bude docházet zvyšování nájemného. Důležitá je informace, toe to lze pouze jednou ročně – majitel bytu nesmí zvýšit nájem inflační doložkou několikrát do roka. "Typicky se tak djeje k 1. lednu nebo k výročí uzavření nájemní smlouvy," dodává Hekšová.
Pokud je to součástí smlouvy, zvyšování nájemného dochází automaticky – pronajímatel vám to nemusí ani oznámit. Měl by ale dělat v rámci slušnosti, aby předešel budoucím problémům. Na to aby vymáhal rozdíl mezí původní výši nájmu a tou po navýšen, má však pouze tři roky. Po uplynutí tohoto období se částky promlčují.
Jiná pravidla platí v případě, kdy majitel byt zrekonstruuje. Nájemné pak může zvýšit podle občanského zákoníku – pči určení částky vychází z nákladů, které musel účelně investovat do stavebních úprav.
Pokud vám pronajímatel zvýší poplatky za služby, nesmí to b inft inflační doložkou. Platby za služby musí odpovídat skutečným nákladům za ně, takže je lze zvýšit jen při růstu cen – například energií.
[ad_2]
Source link