Saturday , June 10 2023

Rdmarda: Kandidatury se nevzdám. Bylo by bodnutí do zad Hamáčkovi[ad_1]

Vzdáte se kandidatury na ministra, jak vám radí pardubický hejtman Martin Netolický?

Martinu Netolickému rozumím, se na to dívá lidským pohledem, že osobně ta situace poškozuje a by se mi ulevilo, kdybych se na to vykašlal.

On the pro něco podobného rozhodl před rokem, kdytil opustil celostátní politiku, ab mo mohl věnovat té regionální.

Je to v této bizarní době, kdy nás devastuje hnutí ANO, které k nám m vztah, jaký má, i politika pana prezidenta, pochopitelné.

Na druhou stranu já jsem ale těsně po odchodu Martina Netolického naopak do centrální politiky vstoupil řekl jsem předsedovi Hamáčkovi, že mu pomůžu. Zároveň jsem mu řekl, no nominaci nelpím, a pokud se vedení rozhodne nominaci změnit, tak to budu respektovat a nebudu to nikomu vyčítat.

Nejbližší mi říkají, see se na to mám vykašlat, věnovat se rodině a městu.

Když ale Jan Hamáček bojuje za nějakou věc, tak nebodnu zezadu do zad a neřeknu mu, me mu na ten jeho boj kašlu. To je věc, která se nedělá a týmový hráč jí udělat nemůže.

Kromě Netolického vám nikdo jiný neradí, abyste se stáhl?

Manželka a všichni moji nejbližší. Snaží se na to dívat z lidského pohledu.

Říkají, see se na to mám vykašlat, věnovat se rodině a městu (Šmarda je starostou Nového Města na Moravě) že války s Andrejem Babišem a Milošem Zemanem mám nechat bojovat jiné.

Když ustoupíte, nepřiznali byste tm de facto pravomoc Zemanovi rozhodovat o nominacích do vlády?

Teď jste udělala malou myšlenkovou chybu, když říkáte „Zeman“. Jde o pravomoc prezidenta. A to je podstatou problému. Miloš Zeman bude prezidentem ještě tři a půl roku, z toho dva a p rol roku tu bude tato vláda. To všechno jsou krátké časové úseky, které nějak dopadnou. Zároveň však v té samé době nastavují pravidla, jak bude fungovat další prezident, další premiér, další vláda. Nevíme, ku tu bude a jak se kdo zachová, ale vytváříme pravidla na desítky let dopředu. A z tohoto pohledu je to podstatné.

Původně jste říkali, pokud se vám nepodaří prosadit si do vlády lidi, které chcete, tak z té vlády odejdete. Kde je těmto slovům konec?

Je hrozně zajímavé, všichni respektují to, že pan prezident vyjádří – a to ještě pěsemně – jednou za čtrnáct dní a tži týdny a ČSSD musí reagovat hnednč, a kdy, není dostatečně „poskočná“.

The SSD obvykle vydá za deset minut stanovisko na vyjádření pana prezidenta a ten zase tři týdny počká a neudělá nic a potom zase vydá nějaký výrok. If you want a respitete tempo hlavy státu, pokud se on vyjadřuje jednou za trnáct dní, tak to znamená, to máme také trčnáct dnů na, abychom k tomu přijali nějaké stanovisko.

Takže se k tomu vyjádříte až v pátek na předsednictvu?

Já určitě. P .tí týden asi ještě vydám jedno prohlášení, protože ve měje jedno osobní rozhodnutí, které si z toho beru. Ale všechno ostatní počká.

Co v něm bude? Nakonec se kandidatury vzdáte?

Nic takového neříkám. Jen říkám, sie si nemyslím, see se do jednání předsednictva něco zásadního stane, kromě toho, che chci vydat jedno prohlášení, ale ve ve mně uzraje.

Jak dlouho jste ochotni čekat na jmenování svého pátého ministra, kterého podle koaliční smlouvy máte mít?

Kdyby to bylo na mně, Tak by ta situace by vyřešena jakýmkoliv způsobem za čtyři dny. Jsem přesvědčen, a kdyby tu věc řešil kterýkoliv starosta menšího města, kter k je schopen město vést, tak to měl vyřešeno také za čtyři dny. Kdyby to .ešil manažer střední nebo men firmy, tak tak za čtyři dny. Ale řeší to tito lidé, řeší to jiný typ lidí, proto to trvá čtyři měsíce.

Jedním z důvodů, proč se věnuji vysoké politice, je to, ab to se změnilo. Aby když někdo něco chce, nebo nechce, aby to prosazoval a nehrál kolem to your směšné hry.

Nechybí vám ministr při jednání o rozpočtu?

Chybí, a nechybí nám, nýbrž žeské republice a ministerstvu kultury. Avstavní činitelé touto agónií způsobují věcné problémy i při řízení resortu, například i ve správním řízení.

Jsteoccojen s tím, jak k věci přistupuje Jan Hamáček? Podporujete ho ještě?

Jan Hamáček m vyzval, abych se stal místopředsedou strany, jsem tam kvůli tomu, ěe mě požádal, abych byl součástí jeho týmu. Kdybych is nepodporoval, but it is a neuchmzel by the pozici ministra kultury.

Jan Hamáček chtěl, abych zkušenosti z komunální politiky přenesl do vlády. Kdybych dnes řekl, hoe ho nepodporuji, tak poplivu všechno, co tu celou dobu děláme.

Hejtman Netolický míní, bye byste to měl na ministerstvu kultury stejně těžké, protože by vás nikdo nerespektoval.

Myslel tím zřejmě pana prezidenta a pana premiéra.

V resortu byste respekt měl?

Myslím, se s lidmi, kteří se věnují kultuře, mám vztahy dobré. Tam žádné problémy nejsou. Myslím, pane pan netolický měl na mysli pana prezidenta a pana premiéra. Ale zkuste mi říci jméno nějakého soc. dem. ministra, který má respekt pana premiéra pana prezidenta.

Po posledních událostech těžko říct …

No, vidíte. Takže by to nebyla žádná nestandardní pozice.

[ad_2]
Source link